W piątek 10 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy VIII oraz III gim. wraz z opiekunami p. E.Lach i p. K.Hulbój udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy, gdzie mieli okazję zobaczyć najciekawsze miejsca w stolicy i poznać ich historię.
Podczas spaceru po jednej z najstarszych nekropolii warszawskich - Starych Powązkach, przewodnik przypomniał im postacie, które tworzyły historię miasta. Uczniowie zwiedzili także Aleję Zasłużonych, na której zobaczyli nagrobki znanych polskich artystów. Nie obyło się również bez wizyty na Cmentarzu Wojskowym, na którym pochowani są zarówno bohaterowie, jak i sam autor znanej im książki pt. „Kamienie na szaniec” – Rudy, Alek i Zośka. Zobaczyli również Łazienki Warszawskie. Podczas spaceru Traktem Królewskim przeszli warszawskim śladem Fryderyka Chopina, a w trakcie zwiedzania Starego Miasta zobaczyli m.in.: Plac Zamkowy, Rynek Starego Miasta, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Ogrody Królewskie, Pomnik Syrenki, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Powstania Warszawskiego i wiele innych. Spotkała ich również miła niespodzianka – rozmowa z powstańcem warszawskim p. Danielą Ogińską pseud. „Pszczoła”, która w miejscu upamiętniającym Akcję pod Arsenałem, opowiedziała o swoich doświadczeniach wojennych. Uczniowie zobaczyli również Pałac Kultury i Nauki. Wzięli także udział w 23. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pt. „My i maszyny”, organizowanym na Stadionie Narodowym, gdzie około 200 instytucji naukowych i kulturowych z Polski i całego świata prezentowało ciekawe eksperymenty i doświadczenia związane z najnowszymi dokonaniami współczesnych uczonych. Na zakończenie wycieczki uczniowie zwiedzili także interaktywne muzeum upamiętniające największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej Europie podczas II wojny światowej – Muzeum Powstania Warszawskiego, które w ciekawy sposób pokazuje nie tylko militarne dziej walk, ale także codzienne życie ludności cywilnej i powojenny terror komunistyczny.
Ciekawym urozmaiceniem wycieczki były środki komunikacji, którymi uczniowie poruszali się zarówno w drodze do Warszawy, jak i po samym mieście. Mieli bowiem okazję korzystać niemalże ze wszystkich rodzajów komunikacji miejskiej, z niektórych z nich korzystali po raz pierwszy, tj. z pociągu, tramwaju, autobusu i metra warszawskiego.
Wyjazd do stolicy był więc nie tylko okazją do odpoczynku, zwiedzania miasta i zdobycia nowych doświadczeń, ale przede wszystkim lekcją historii, która z pewnością pozostanie w pamięci.